Scroll Top
Rachunkowość Mendyk; ul. J. Majora 52/11; 31-422 Kraków

Biała lista podatników VAT

Od 1 września 2019 obowiązuje biała lista podatników VAT. W rejestrze dostępnym pod linkiem
Biała lista podatników VAT

Od 1 września 2019 obowiązuje biała lista podatników VAT. W rejestrze dostępnym pod linkiem https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka każdy firma będąca podatnikiem VAT może sprawdzić czy wyświetlają się jej dane. Dane typu nazwa, adres siedziby, data rejestracji w VAT. Biuro rachunkowe Marta Mendyk zaleca każdej firmie na VAT sprawdzenie poprawności wyświetlania swoich danych w wyżej wymienionym rejestrze.
Nowością wśród informacji o firmie, jest udostępnienie rachunków bankowych założonych związku z prowadzeniem firmy. Jest to szczególnie istotne dla jednoosobowych firm. Do tej pory jednoosobowe firmy będące na VAT nie musiały posiadać rachunków rozliczeniowych związanych z działalnością.
Na dzień dzisiejszy ten rejestr powstał jako kolejne narzędzie do weryfikacji wiarygodności firm. Nie ma obecnie sankcji za nie posiadanie konta firmowego.
Jednak niektórzy czynni podatnicy VAT zostaną zmuszenie do założenia takiego konta w późniejszych terminach.
Już od 1 listopada 2019 takie konto bankowe będą musieli założyć czynni podatnicy VAT sprzedający lub kupujący towary/usługi z nowego załącznika nr 15 ustawy VAT. Można o tym przeczytać w art. 108e. ustawy VAT.
Załącznik nr 15 zawiera głównie pozycje, do których obecnie obowiązuje odwrócony VAT (między innymi usługi budowlane). Dodano jednak kilka nowych pozycji, dlatego ja jako księgowa zalecam zapoznanie się z nową treścią załącznika
http://www.przepisy.gofin.pl/
Od 1 stycznia 2020 wejdą kolejne zmiany w przepisach podatkowych zmuszające czynnych podatników VAT do posiadanie rachunku rozliczeniowego. Dojdą sankcje w podatku dochodowym i VAT w przypadku transakcji równej lub większej od 15 tysięcy brutto. Usługi księgowo – kadrowe Marta Mendyk będą o tym pisać na swoim blogu bliżej końca roku.