Scroll Top
Rachunkowość Mendyk; ul. J. Majora 52/11; 31-422 Kraków

Zmiany w kodeksie pracy od 01.2019

ZMIANY W KODEKSIE PRACY OD Stycznia 2019 roku

Informuję o kolejnych zmianach w Kodeksie Pracy od stycznia 2019. Skróceniu ulega okres przechowywania dokumentacji pracowniczej z 50 do 10 lat. Skrócenie nie dla wszystkich akt pracowniczych i nieautomatycznie.
By zastosować skrócenie dla akt pracowników/ zleceniobiorców zatrudnionych między 1 stycznia 1999, a 31 grudnia 2018, trzeba będzie sporządzić dodatkowe raporty do ZUS.
Firma Usługi księgowo – kadrowe za bardzo nie rozumiem tych dodatkowych raportów. ZUS i tak ma potrzebne dane. Co miesiąc dostaje imienne raporty z kwotami przychodów. To ZUS wysyła co roku listy do ubezpieczonych przedstawiające kwoty przekazanych składek. Przejście na skrócony okres przechowywania akt, powinno wobec tego odbyć się automatycznie.
Szkoda, że nie da się zrezygnować w tym przypadku z dodatkowej „biurokracji”.
Ja jako księgowa i kadrowa, obawiam się, że dodatkowe raporty to będzie zbyt duże obciążenie dla pracodawców i większość z nich, wybierze przechowywanie dokumentacji dla zwolnionych do końca 2018r, na dotychczasowych zasadach.
Podsyłam link z informacjami, co trzeba będzie przekazać do ZUS by móc zastosować 10 letni okres przechowywania dokumentacji pracowniczej (listy płac, karty wynagrodzeń)
https://www.podatki.biz/artykuly/zus-wyjasnia-e-akta-skrocenie-okresu-przechowywania-akt-pracowniczych-oraz-ich-elektronizacja_33_39091.htm